Jak ušít sedací vak?
Mnoho dotazů směřuje na možnost ušití sedacího vaku svépomocí. Zejména na diskuzních fórech „pro šikovné ruce“ je toto téma často zmiňované. Samozřejmě je možné ušít si sedací vak i doma. Je to tedy opravdu tak snadné nebo naopak tak moc složité? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat si můžete přečíst dále.
Pokud se rozhodnete ušít si sedací vak podle vlastních představ, nejprve realisticky zvažte své možnosti, zejména s ohledem na šicí stroj, který hodláte použít. Pokud na vak vyberete pevnější, odolný materiál, může se vám zcela jednoduše stát, že si s ním běžný domácí šicí stroj prostě neporadí. Sedací vaky jsou šity na profesionálních průmyslových šicích strojích, které jsou několikanásobně silnější než ty domácí. Zejména v místech, kde je třeba prošít několik vrstev materiálu se může běžný stroj dostat do problémů – zjistíte, že vrstvu materiálu nemůžete vůbec vložit pod patku stroje nebo potrháte nitě, zlomíte jehlu apod.
Jako první krok si zvolte střih vaku odpovídající vašim představám a šicím zkušenostem. Čím složitější tvar, tím přesnější vyžaduje šití a je také výrazně materiálově náročnější. Zřejmě nejjednodušším střihem bude klasický – a také nejvíce prodávaný – sedací vak ve tvaru obdélníku – „polštář“. Střih vytvoříte buď sami s trochou představivosti a zkušenosti nebo je možné použít střihy již hotové, které jsou k nalezení na internetu nebo v dostupné literatuře.
Následně vyberte vhodný materiál. Na sedací vaky se používají odolnější vícegramážové materiály, nejčastěji 100% polyester nebo nylon. Vhodná je např. také koženka, ale ta je výrazně náročnější na zpracování. Při výběru materiálu zohledněte zejména možnosti vašeho šicího stroje (viz výše) a účel, k jakému chcete vak využívat. Pokud by měl vak přijít do kontaktu s vlhkostí (např. na terase, u bazénu, apod.), vyberte materiál s pokrytím PVC nebo s PU zátěrem. Takový vak pak bude nepromokavý. Pro běžné účely můžete vybrat např. kočárkovinu. Běžné maloobchodní ceny za takový materiál se budou pohybovat minimálně kolem 200,- Kč za běžný metr látky. Pro standartní obdélníkový vak (využitelný pro dospělou osobu) o rozměrech 175cm x 135cm budete potřebovat cca 3,8m – 4m látky.
Další látku, nyní již libovolné kvality a ceny, potřebujete na vnitřní vak. Je pochopitelně možné ušít pouze vnější obal a ten přímo naplnit EPS kuličkami, ale takové řešení nedoporučujeme. Jakmile vak jednou naplníte, už jen velmi složitě z něj následně dostanete všechny kuličky ven. Vak pak nemůžete ani vyprat či vyčistit (viz článek Prát nebo neprat sedací vak), ani jiným způsobem samostatně manipulovat s vnějším obalem - např. pokud byste chtěli po čase vyměnit vnější obal za jiný. Stejně tak se dostanete do problémů, pokud by se vám vnější obal protrhl. Vak může např. prokousat pes nebo vám po čase povolí švy a vy budete mít kuličkovou katastrofu po celém bytě/domě/zahradě. Pokud už si dáváte práci s ušitím vlastního vaku, věnujte pár minut navíc i ušití samostatného vnitřního vaku.
Vedle samotné látky vyberte na šití vnějšího obalu také vhodné nitě. Klasické šicí nitě s označením 120 jsou příliš jemné a mohly by se vám trhat jak při šití, tak při samotném používání vaku. Vyberte tedy silnější, pevnější nitě, např. nylonové. Větší pozornost věnujte také výběru suchého zipu a zdrhovadla. Opět výrazně doporučujeme opatřit sedací vak oběma těmito zavíracími systémy. Pokud si chcete práci usnadnit, Nepoužívejte samotný suchý zip, raději vyberte zdrhovadlo. Suchý zip by se vám námahou (např. při prudkém dosedu nebo doskoku na vak) mohl samovolně otevírat. I zde vyberte pevnější typy – suchý zip o šířce alespoň 3cm a zdrhovadlo rozměru „3“ a více. Zdrhovadlo pro vnitřní vak již můžete vybrat libovolné, doporučujeme ale co nejdelší (stejně jako u vnějšího obalu), aby jste neměli problémy při vsypání nebo odsypávání EPS kuliček.
Při samotném šití věnujte pozornost zejména rohům a místům kde uchycujete suchý zip a zdrhovadlo, ty trpí nejvíce. Vhodné je prošít vak alespoň dvěma stehy (u našich vaků DayDream používáme standardně trojí prošití), zamezíte tím trhání švů.
S jakými náklady můžete při šití vaku zhruba počítat? Budete-li pořizovat nový materiál, počítejte přibližně s těmito částkami.
Látka na vnější obal cca 4m / 200,- Kč za metr ..... 800,- Kč
Látka na vnitřní obal cca 4m / 60,- Kč za metr ..... 240,- Kč
Suchý zip, zdrhovadla, nitě ..... 150,- Kč
EPS kuličky – standardně objem 400l = 2 balení / 400,- Kč za balení + doprava ..... 900,- Kč
(nejlevnější EPS kuličky jsou k dostání v našem e-shopu :-) )
Celkové náklady cca 2.090,- Kč
Náklady je pochopitelně možno výrazně snížit použitím např. staré látky po babičce nebo přesypáním již starších použitých EPS kuliček. Varujeme ale před nákupem polystyrenové drti – byť chcete ušetřit, ne prosím na svém zdraví a pohodlí. Polystyrenová drť není na sedací vak vhodná (viz článek Co jsou vlastně EPS kuličky?).
Pokud se pustíte do šití vlastního sedacího vaku, přejeme krásný a pohodlný výsledek. Jestli přeci jen dáte přednost profesionálnímu výrobku za stejnou cenu, doufáme, že si vyberete zrovna z naší nabídky. :-)
LEAVE REPLY Cancel Reply